"Słabe, 1/10." - Sky2
Możesz nabić dziennie max. 15 tematów i dowolną liczbę postów
Bezpieczne forum do spamowania - nabijaj posty, zareklamuj swoją stronę, dołącz do społeczności.
- - -
Uwaga!
Twoja przeglądarka nie obsługuje CSS Grid
Strona nie będzie się wyświetlać poprawnie :(
Wybierz inny styl na stronie głównej forum (pod listą forów)
lub zaktualizuj przeglądarkę (Firefox 52+, Chromium 57+, Opera 44+)
Ogłoszenie
Znacznej zmianie uległy zasady dotyczące nabijania! Więcej informacji w tym temacie.
Autor
Wiadomość
Wysłany: 2023-08-31, 15:35   Reklamy

Jakie jest Wasze podejście do reklam? Uważacie, że są spoko elementem codzienności? A może wręcz przeciwnie - powinny zniknąć na dobre? Przeglądacie Internet w ich towarzystwie, czy próbujecie się ich pozbyć?

Bardziej rozbudowaną opinię napisałem TUTAJ, więc podsumuję w skrócie.

Ja osobiście mam coraz gorsze zdanie o reklamach. Są szkodliwe na kilku poziomach:
-> zwiększają konsumpcjonizm, bo próbują nas przekonać, że potrzebujemy więcej rzeczy niż faktycznie potrzebujemy
-> obniżają dobrostan psychiczny poprzez wywoływanie sztucznego poczucia niedostatku i psucie samooceny ("jesteś brzydki, ale mamy na to rozwiązanie")
-> coraz częściej powstają przy kompletnym braku poszanowania naszej prywatności

Można się zastanowić, czy w czasach Internetu reklamy są w ogóle przydatne. Przecież jak czegoś szukamy, możemy znaleźć. Nie potrzebujemy, by co chwila ktoś nam wmawiał, czego potrzebujemy.

Osobiście nie jestem w stanie znieść współczesnego Internetu bez blokowania reklam i skryptów śledzących. Dobrze, że są inicjatywy jak uBlock Origin, Ghostery itp. Coraz więcej podobnych funkcjonalności staje się wręcz wbudowana w przeglądarkę (np. w Brave czy Firefox). Czasami mam styczność z surowym Internetem i to jest koszmar.
Żarty ze mnie: b (z umiarem)
 
Wysłany: 2023-08-31, 16:11   

Gdybym musiał przeglądać internet z reklamami to chyba bym zrezygnował z niego xD
Jedna lub dwie gdzieś z boku byłyby jeszcze do zniesienia, tak jak na KSC 1. Ale nie, teraz jak są reklamy, to musi być nimi ostry spam :angry:
Na Twitterze widziałem na przemian 1-2 zwykłe wpisy i 1-2 reklamy. Odinstalowałem go z telefonu po 5 minutach.

1254 7854 :D
Żarty ze mnie: b (z umiarem)
 
Wysłany: 2023-08-31, 17:28   

Reklamy blokuję gdzie się da. Na komputerze w Operze mam blokera reklam, na telefonie w głównej przeglądarce niestety go nie mam, choć mam zainstalowaną drugą co ma blokowanie reklam na stronach. Niestety sama jest napchana reklamami, więc z korzystania podziękuję. YouTube i TikTok mam w specjalnych wersjach z dopiskiem Vanced/ReVanced, które też od razu mają włączone blokowanie reklam. Telewizji nie posiadam, więc i reklam nie muszę oglądać.
-|@=@, -|@=@ ^ [~||@|>~,
=<_ ;@ :{##{^ =@&@,
=<_ _&{:])> [|~_~|:@->
_ =~&;~-{ ^]}@&)@ [@|"_@.
@)~ =~#[ /{",
_ _{/:>@(@/> ^@)"_@ "@)@ ;{",
^ &_>~; ({}@);>~ #_[<|/<=@,
@_ ^ ({;"< #">@;~ />~#(@ )>(^>&<=@.
[...]
Żarty ze mnie: b (z umiarem)
 
Wysłany: 2023-08-31, 17:31   

Doodoxing napisał/a:
na telefonie w głównej przeglądarce niestety go nie mam, choć mam zainstalowaną drugą co ma blokowanie reklam na stronach. Niestety sama jest napchana reklamami, więc z korzystania podziękuję.


Hmm.. a próbowałeś mobilne wersje Brave albo Firefox? Dzięki nim można pozbyć się reklam i przyjemnie korzystać z Internetu na telefonie.
Żarty ze mnie: b (z umiarem)
 
Wysłany: 2023-08-31, 17:33   

Wiem, ale nie chce mi się zmieniać przeglądarki. Trochę przyzwyczajenie weszło.
-|@=@, -|@=@ ^ [~||@|>~,
=<_ ;@ :{##{^ =@&@,
=<_ _&{:])> [|~_~|:@->
_ =~&;~-{ ^]}@&)@ [@|"_@.
@)~ =~#[ /{",
_ _{/:>@(@/> ^@)"_@ "@)@ ;{",
^ &_>~; ({}@);>~ #_[<|/<=@,
@_ ^ ({;"< #">@;~ />~#(@ )>(^>&<=@.
[...]
Żarty ze mnie: b (z umiarem)
 
Wysłany: 2023-08-31, 17:42   

Ja ostatnio zastanawiałem się nad zmianą przeglądarki z Google Chrome na coś innego, bo miałem coraz bardziej dość poczynań korporacji Google. Inwigilacja, Web Environment Integrity, Enshittification. W dodatku mobilny Chrome to jest tragedia, bo tam reklam nie można zablokować. :39:

Ale mój zapał hamowała perspektywa dostrajania wszystkiego od nowa.

Na szczęście w końcu się przełamałem i okazało się, że wszystko poszło bardzo gładko. Brave pozwala zaimportować masę danych z Chrome, a synchronizacja przeglądarki Brave na PC i telefonie działa obecnie tak dobrze, jak w Chrome. Teraz dzięki Brave mogę się cieszyć przyjemnym przeglądaniem Internetu także na telefonie, no i jestem chociaż odrobinę mniej zależny od kaprysów chciwej korporacji.

Czasem warto na chwilę zrezygnować z wygodnictwa, by potem cieszyć się jeszcze większym wygodnictwem. :123:
  
Żarty ze mnie: b (z umiarem)
 
Wysłany: 2023-08-31, 19:43   

kenex napisał/a:
Ale mój zapał hamowała perspektywa dostrajania wszystkiego od nowa.

Na szczęście w końcu się przełamałem i okazało się, że wszystko poszło bardzo gładko.

Nom, to wcale nie jest takie trudne jak się wydaje, też myślę że warto :D

A tak swoją drogą, gdy zaczynało powstawać Chrome na PC, pewnie ludzie w Google musieli być mega striggerowani, jak uświadomili sobie że nie mają szans bez dodatków blokujących reklamy xD
No i nadal ten dodatek jest dostępny do pobrania, na stronie należącej do Google, co wydaje się troche dziwne. Hmm... ciekawe jak by się to potoczyło gdyby go usunęli. Może byłyby jakieś protesty jak na Reddicie, które by ucichnęły po paru miesiącach? Czy może tym razem coś więcej :thinking:

1254 7854 :D
  
Żarty ze mnie: b (z umiarem)
 
Wysłany: 2023-08-31, 19:54   

Wydaje mi się, że zmiana przeglądarki jest jednak dużo prostsza niż zmiana serwisu społecznościowego. Przeniesienie danych to parę kliknięć w nowej przeglądarce, a Internet prawie ten sam. Natomiast rezygnując z Reddita rezygnuje się z dostępu do wielu społeczności. Dlatego groźby bojkotu Chrome traktowałbym bardziej poważnie niż groźby bojkotu Reddita.

No chyba, że sprawdzi się czarny scenariusz: Google wprowadza "DRM Internetu" oraz sprawia, że wiele podstawowych usług odmawia współpracy na innych przeglądarkach niż Chrome. Wtedy bojkot wiąże się z ogromnym poświęceniem i być może mogliby sobie pozwolić na odebranie możliwości blokowania reklam.
Żarty ze mnie: b (z umiarem)
 
Wysłany: 2023-09-01, 00:41   

Reklamy

Odnośnie tego, jakie jest moje podejście do reklam -- stosunkowo dość negatywne. Wiem, że reklamy są często potrzebne w utrzymaniu darmowych usług jednakże problem z nimi jest taki że nie ma umiaru. YouTube początkowo umieszczał reklamy które szło po pięciu sekundach pominąć -- jak wygląda sytuacja obecnie? Spokojnie się trafiają takie, które mają paręnaście sekund, albo dwie z rzędu na początku danego filmu, których nie da się pominąć. Całkiem prawdopodobne też, że mogą być one również w trakcie filmu. Co gorsza, często nawet sam twórca nie ma za bardzo wpływu, bo gdy okaże się że na filmie występują jakieś treści (muzyka, gra, film) to odpowiedni właściciele praw mogą umieścić swoje reklamy i czerpać z tego zyski.
Nie da się aby reklamy były umiarkowane, bo zawsze będzie ich coraz więcej na niekorzyść użytkowników. W telewizji reklam jest często dokładnie tyle na ile pozwala ustawa z tego co kojarzę.

Co do braku prywatności, to jest nieco przerażające czasami. Kupuję sobie myszkę, bum, przez dwa tygodnie wszędzie widzę reklamy myszek (i to najczęściej były te Googlowskie reklamy, te z niebieskim "X" na białym tle w rogu, co może wyjaśniać ich ogromną trafność).

W wielu aplikacjach istnieje jeszcze ponadto trend, aby reklamy były "wkompowane" niczym zwykłe treści, jedynie często opatrzone małym dopiskiem jak "Ad" czy "Promoted", i tak reklama może wyglądać jak post na Reddicie czy post na Twitterze (X) na pierwszy rzut oka.

Dodatkowo bardzo irytujące są reklamy które wyzwalają się na zdarzeniu onclick. Klikasz jakiś przycisk na stronie, otwiera się osobne okno/karta z reklamą. Musisz więc zamknąć reklamę, wrócić na stronę, kliknąć przycisk ponownie i liczyć, że tym razem nie odpali się reklama, tylko poprawnie zarejestruje kliknięcie na przycisku. Takie coś jest podwójnie irytujące na telefonie gdzie stosunkowo prościej o przypadkowe naciśnięcie oraz dużo trudniej jeśli chodzi o blokowanie reklam (domyślna przeglądarka Chrome na telefonach nie wspiera dodatków, w tym blokowania reklam).

Obecnie zarówno na desktopie, jak i na telefonie korzystam z przeglądarki (Firefox) na której mam wgrany uBlock Origin skonfigurowany do blokowania reklam i trackingu. Na telefonie często zamiast z oficjalnej aplikacji YouTube korzystam z NewPipe -- lekkiego klienta bez reklam, posiadającego jedynie najpotrzebniejsze funkcje (nie ma nawet możliwości zalogowania się, aczkolwiek mi to w zupełności wystarcza). Przeszedłem przede wszystkim ze względu na to, że Google miało wprowadzić nową wersję API ograniczającą uprawnienia dodatków do przeglądarki, w tym potencjalnie ograniczającą blokowanie reklam.
_________________

Google cd.

Rynek przeglądarek jest dość zmonopolizowany z dwóch względów -- ogromna pozycja Google Chrome wynikająca z bycia defaultową przeglądarką na praktycznie każdym urządzeniu z Androidem oraz silnik Chromium/Blink, crozwijany głównie przez Google z którego korzystają wszystkie przeglądarki dostępne na rynku. Wszystkie -- poza Firefoxem który ma własny silnik Gecko oraz Safari które wykorzystuje WebKit. Pomimo tego, sam Firefox też pewne rzeczy robi pod dyktando Google -- Google płaci sporo $ Mozilli, aby w ich przeglądarce domyślną wyszukiwarką było Google.

Potencjalnie próbowałem zmienić wyszukiwarkę by nie korzystać z Googla. Wiem że jest DuckDuckGo ale szczerze nie zachęciła mnie zbytnio do siebie. Korzystałem nieco z Ecosii -- wyszukiwarki która w zamyśle chroni prywatność i nie zbiera danych o jej użytkownikach, a przy tym przekazuje dochody na rzecz organizacji sadzących drzewka, więc mi się to spodobało :3 ale jednak jakościowo wyniki odbiegają od Googla plus wiadomo że nie uświadczymy rzeczy inherentnie związanych z usługami Googla -- nie znajdziemy lokalizacji na Google Maps, nie poczytamy opinii i recenzji, itd.

Cytat:
Wydaje mi się, że zmiana przeglądarki jest jednak dużo prostsza niż zmiana serwisu społecznościowego. Przeniesienie danych to parę kliknięć w nowej przeglądarce, a Internet prawie ten sam. Natomiast rezygnując z Reddita rezygnuje się z dostępu do wielu społeczności. Dlatego groźby bojkotu Chrome traktowałbym bardziej poważnie niż groźby bojkotu Reddita.


Tak jak napisane. Sam za dużo obecnie z Reddita nie korzystam, ale dla 3-4 społeczności nadal wchodzę. Społeczności, które ciężko mi znaleźć gdziekolwiek indziej. Z przeglądarką jest zupełnie inna sprawa bo większość przeglądarek wspiera obecnie migrację zakładek itd. plus internet jednak praktycznie niczym się nie różni. Największe są potencjalnie różnice w interfejsie samej przeglądarki xD ale i tą też można dostosować pod siebie, np. w Firefoxie poprzez... userChrome.css (no z tą nazwą to im się udało xd).

Cytat:
No chyba, że sprawdzi się czarny scenariusz: Google wprowadza "DRM Internetu" oraz sprawia, że wiele podstawowych usług odmawia współpracy na innych przeglądarkach niż Chrome. Wtedy bojkot wiąże się z ogromnym poświęceniem i być może mogliby sobie pozwolić na odebranie możliwości blokowania reklam.


Istnieje potencjalnie takie ryzyko ale raczej wątpię. Mogą utrudniać życie posiadaczom Chrome i przeglądarek opartych na Chromium, ale jednak jest to najczarniejszy ze scenariuszy i dość mało prawdopodobny. Musieli by odciąć Safari -- czyli Maki i iOSy -- no i Firefoxa, czyli Linuxy. Godziłoby to w szerokodostępność internetu dlatego na chwilę obecną wydaje mi się to bardzo mało prawdopodobne.
you're a rock 'n' roll suicide
Żarty ze mnie: b (z umiarem)
 
Wysłany: 2023-09-02, 15:03   

Angelfrost napisał/a:
W wielu aplikacjach istnieje jeszcze ponadto trend, aby reklamy były "wkompowane" niczym zwykłe treści, jedynie często opatrzone małym dopiskiem jak "Ad" czy "Promoted", i tak reklama może wyglądać jak post na Reddicie czy post na Twitterze (X) na pierwszy rzut oka.


Niestety. Ludzie dzięki zjawisku ślepoty banerowej nauczyli się omijać wzrokiem reklamy, więc żeby temu przeciwdziałać, trzeba było sprawić, że reklamy będą na pierwszy rzut oka nieodróżnialne od pożądanych treści. Osobiście przewiduję, że w roku na rok reklamy będą coraz bardziej bezczelne, co fajnie opisał Hickiel w książce "Mniej znaczy lepiej":

"Jest to rodzaj wojny psychologicznej. Podobnie jak przemysł naftowy z biegiem czasu ucieka się do coraz agresywniejszych metod eksploatacji coraz trudniej dostępnych złóż ropy, tak również przemysł reklamowy ucieka się do coraz agresywniejszych sposobów przechwytywania ostatnich dostępnych milisekund naszej uwagi. [...] Jest to szturm na naszą świadomość - kolonizacja nie tylko przestrzeni publicznej, lecz także naszej przestrzeni wewnętrznej."

Angelfrost napisał/a:
Istnieje potencjalnie takie ryzyko ale raczej wątpię. Mogą utrudniać życie posiadaczom Chrome i przeglądarek opartych na Chromium, ale jednak jest to najczarniejszy ze scenariuszy i dość mało prawdopodobny. Musieli by odciąć Safari -- czyli Maki i iOSy -- no i Firefoxa, czyli Linuxy. Godziłoby to w szerokodostępność internetu dlatego na chwilę obecną wydaje mi się to bardzo mało prawdopodobne.


Ja osobiście obawiam się scenariusza kartelu, że kilka korporacji wzajemnie ustala, że będą blokować wszystko poza nimi. Walną przy tym bełkot, że to "w trosce o nasze bezpieczeństwo". Wiadomo, że każda korporacja marzy o monopolu, ale nawet oligopol jest niesłychanie bardziej korzystny niż konkurencja ze wszystkimi. Przykładowo może być tak, że na stronę ważnej usługi wejdziesz wyłącznie z kilku przeglądarek zarządzanych przez korporacje, a wszystko inne zostanie odrzucone z groźnie brzmiącym komunikatem. Firefox? Wypad. Linux? Wypad. Chrome na Windowsie bez wtyczek blokujących reklamy i śledzenie? Zapraszamy serdecznie!

Mam nadzieję, że instytucje Unii Europejskiej nie pozwolą na implementację czegoś takiego, powołując się na argumenty, że to byłaby dalsza monopolizacja Internetu. Ogólnie wydaje mi się, że najlepsze, co można robić, to właśnie nagłaśniać sprawę tak, by niepokój społeczny słyszeli unijni politycy.
Żarty ze mnie: b (z umiarem)
 
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach



KSC może umrzeć, ale pamięć po nim pozostanie na wieki!
Designed by UnholyTeam (v2.2-mod)
phpBB by Przemo (c) 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.229 sekundy. Zapytań do SQL: 6