"Pieczarki to świetny sposób na spędzenie czwartkowego popołudnia!" - Mruczek"
Możesz nabić dziennie max. 15 tematów i dowolną liczbę postów
Bezpieczne forum do spamowania - nabijaj posty, zareklamuj swoją stronę, dołącz do społeczności.
- - -
Uwaga!
Twoja przeglądarka nie obsługuje CSS Grid
Strona nie będzie się wyświetlać poprawnie :(
Wybierz inny styl na stronie głównej forum (pod listą forów)
lub zaktualizuj przeglądarkę (Firefox 52+, Chromium 57+, Opera 44+)
Ogłoszenie
Znacznej zmianie uległy zasady dotyczące nabijania! Więcej informacji w tym temacie.
Jaki masz chronotyp?
Zespół Przyspieszonej Fazy Snu
 0%  [ 0 ]
Chronotyp poranny
 0%  [ 0 ]
Chronotyp pośredni
 33%  [ 1 ]
Chronotyp wieczorny
 66%  [ 2 ]
Zespół Opóźnionej Fazy Snu
 0%  [ 0 ]
Autor
Wiadomość
Wysłany: 2021-07-19, 14:29   Jaki masz chronotyp?

Chronotyp decyduje między innymi o tym, o jakich godzinach naturalnie robisz się senny. Chociaż społeczeństwa uprzemysłowione ustaliły, że wszyscy mają wstawać wcześnie rano, rozwiązanie ewolucyjne jest inne - gdyby wszyscy członkowie stada spali jednocześnie, aż przez 8 godzin nie byłoby nikogo na straży. Dlatego większe szanse przetrwania miały grupy, w których poszczególni członkowie zasypiali o różnych godzinach.

Chronotyp jest cechą silnie uwarunkowaną genetycznie. Można na siłę "przestawić" się do innych godzin, ale wtedy spada wydajność organizmu. W dodatku wystarczy dosłownie na parę dni zrezygnować z dyscypliny, by szybko wrócić do naturalnych godzin.

Najczęściej wyróżnia się trzy chronotypy:
-> Chronotyp poranny - osoba naturalnie robi się senna ok. 21 i wstaje ok. 5
-> Chronotyp pośredni - osoba naturalnie robi się senna ok. 22-23 i wstaje ok. 6-7
-> Chronotyp wieczorny - osoba naturalnie robi się senna po północy i wstaje ok. 8-9

Wyróżnia się jednak także bardziej skrajne opcje, które są spotykane u niewielkiej części populacji:
-> Zespół Przyspieszonej Fazy Snu, Advanced Sleep-Phase Syndrome (ASPS) - osoba robi się naturalnie senna po 19. Zaobserwowano nawet skrajny przypadek w pewnej rodzinie USA, gdzie naturalnymi godzinami senności są 17-19.
-> Zespół Opóźnionej Fazy Snu, Delayed Sleep-Phase Syndrome (DSPS) - osoba robi się naturalnie senna po 2 rano. Zdarzają się przypadki, dla których naturalną godziną jest nawet 6 rano.

UWAGA! U nastolatków chrontyp przesuwa się zazwyczaj o 1-3 godziny do przodu, a wraca do normy w wieku dwudziestu kilku lat. Jeśli więc masz chronotyp poranny, ale jesteś nastolatkiem, senność prawdopodobnie przyjdzie dopiero ok. 22-24.
Żarty ze mnie: b (z umiarem)
 
Wysłany: 2021-07-20, 13:13   

U mnie to przewlekło się wiele chronotypów w przeciągu kilku lat, od ASPS wstając o 3 rano na recykling po DSPS kiedy to pracowałem już długo na popołudniówki, lecz po jakimś czasie z wieczornego chronotypu robił się DSPS, bo zacząłem chodzić spać o 4 nad ranem. xD

Obecnie najprawdopodobniej mam chronotyp pośredni. Sześć dni w tygodniu muszę wstawać o 6 (gdybym nie musiał to bym jak na razie wstawał jakoś między 8 a 10, co też robię w niedzielę). Niestety bardzo wcześnie robię się senny, w moim mniemaniu oczywiście. Bowiem padam już w okolicach 22-23, co by z 2-3 lata temu było nie do pomyślenia pracując stale na popołudniówce.

Co do najbliższych to rodzice mają raczej chronotyp poranny, a dziewczyna chronotyp wieczorny.
-|@=@, -|@=@ ^ [~||@|>~,
=<_ ;@ :{##{^ =@&@,
=<_ _&{:])> [|~_~|:@->
_ =~&;~-{ ^]}@&)@ [@|"_@.
@)~ =~#[ /{",
_ _{/:>@(@/> ^@)"_@ "@)@ ;{",
^ &_>~; ({}@);>~ #_[<|/<=@,
@_ ^ ({;"< #">@;~ />~#(@ )>(^>&<=@.
[...]
  
Żarty ze mnie: b (z umiarem)
 
Wysłany: 2021-07-20, 22:58   

Ja jak nie muszę nigdzie wstawać to robie sie senny ok. 2, a jak przypadkiem włączy mi sie YT to jeszcze później xD Podejrzewam że jakbym sie nie bawił telefonem to chodziłbym spać ok. 1

1254 7854 ~ :D
Żarty ze mnie: b (z umiarem)
 
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach



KSC może umrzeć, ale pamięć po nim pozostanie na wieki!
Designed by UnholyTeam (v2.2-mod)
phpBB by Przemo (c) 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.07 sekundy. Zapytań do SQL: 10